Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Jak się spowiadać

Pytania i odpowiedzi

letnia dziewczyną. Głęboko wierzę w Boga, chodzę do kościoła, spowiadam się... Ale za bardzo nie wiem jak mam się spowiadać. Zawsze gdy podchodzę do konfesjonału mam te same grzeechy, wymieniam je nawet jak ich nie popełniłam... taka spowiedz nie ma sensu, Co z tego, że podejdę do konfesjonału i wyklepię formułę, a ksiądz 3 razy zapuka w konfesjonał.Kilka razy chciałam wyspowiadac się tak naprawdę szczerze, powiedzeć to co mnie gryzie ale nie umiem... zniechchęca mnie sam fakt, że spowiedz w moim kościele trwa 5 minut... wątpie w to, że ksiądz znajdzie czas dla mnie, że poswięci troche więcej czasu, że da mi jakąś konkretną radę, skoro nie udzielił jej innym. Może tu ktoś potrafiłby doradzić mi jak mam się spowiadać, jak powinna wyglądać taka prawdziwa spowiedź, po której naprawdę poczuję ulgę... Błagam o w miarę możliwości szybką odpowieć. Dziękuję.

Pierwszą i podstawąwą sprawą, którą warto sobie uświadomić jest to, iż głównym celem spowiedzi jest spotkanie z Miłosiernym Ojcem, który przebacza nam grzechy jeśli szczerze za nie żałujemy i chcemy się z nich poprawić. Oczywiście dobrze jest, jeśli spowiednik poprzez naukę zwróci nam uwagę na pewne sprawy, pomoże w dalszej pracy nad sobą, doradzi czym mamy się zająć w pierwszej kolejności itp. - jednakże brak tego nie sprawia, iż spowiedź traci na swym znaczeniu i wartości, albowiem jest to rzecz wprawdzie ważna, ale nie najważniejsza i także bez niej najistotniejszy skutek spowiedzi, czyli pojednanie się z Bogiem, zostaje osiągnięty.

Zwykle krótkiej przynajmniej nauki się udziela, jednakże zdarzają się sytuacje, kiedy nie ma na to czasu i wówczas spowiednik ogranicza się do samego rozgrzeszenia. Dlatego też najlepiej jest wybrać taki czas, kiedy jest możliwa dłuższa rozmowa lub powiedzieć księdzu, że ma się taką potrzebę i indywidualnie umówić się z nim na określony termin. Rzeczywiście bowiem taka spowiedź jak opisujesz nie ma za bardzo sensu skoro podczas niej kłamiesz wyznając grzechy, których nie popełniłaś i jedynie "wyklepujesz" formułę.

Dziwi mnie również owo założenie "z góry", że ksiądz nie znajdzie dla Ciebie czasu. Spowiadam już kilkanaście lat i rzeczywiście czas trwania spowiedzi bywał różny (także 5 minut niekiedy), zależny między innymi od okoliczności - lecz nie zdarzyło się, abym odmówił komuś, kto miał taką potrzebę i chciał się umówić na dłuższą spowiedź.

A jak się spowiadać, aby poczuć ulgę? Przede wszystkim szczerze. Odnośnie natomiast pozostałych problemów poruszonych przez Ciebie, to myślę iż najlepiej będzie omówić je już bezpośrednio ze spowiednikiem.

 ks. Adam SekścińskiTrackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/200508141834557

No trackback comments for this entry.
Jak się spowiadać | 12 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Jak się spowiadać
Jakub wto, 16 sie 2005, 12:07:10
Drogi Ksieże, może i Ksiadz znajduje czas i czuje sie w obowiazku wysluchac kazdego w trakcie spowiedzi wg jego potrzeb, ale niestety nie brakuje kaplanow, ktorzy (jak slusznie zauwazyl jeden znajomy) uprawiają prozelityzm na korzysc innych wyznan chrzescijanskich. I problem ten dotyczy jak i miast tak i wsi...

---
"Z hlubin volám k Tobě Pane,
Pane vyslechni můj hlas!
Ať tvé ucho vlídně slyší
na mé snažné volání."

 
Jak się spowiadać
mateuszwroc wto, 16 sie 2005, 13:14:34
Tak na przyszłość to w okresie świątecznym nie radzę się spowiadać w Archikatedrze Wrocławskiej. Kolejki niemiłosiernie długie, a księża to tylko wysłuchują, pokutę zadają i rozgrzeszają. Po prostu nie mają czasu na naukę. Mojego kolegę to nawet ksiądz pospieszał w wyznawaniu grzechów. Ale nie ma się co dziwić, gdy ponad 100 czeka w kolejce.

---
"Prawa wiara w niegodziwym życiu nie przynosi żadnego pożytku." św. Jan Złotousty

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń