Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Św. Iwo - patron prawników

Święty prawnik? Czy to możliwe? W zasadzie nikt z nas nie ma problemu ze wskazaniem patrona często spotykanych profesji: św. Florian jest patronem strażaków, św. Barbara - górników, kierowców - św. Krzysztof.... ale na zapytanie, kto jest patronem prawników, większość z nas zapewne wzruszy bezradnie ramionami.

Bo i czyż obecna rzeczywistość tej profesji nie budzi w nas wrażenia, iż - podobnie jak w przypadku polityków - prawnik nie kojarzy się ze świętością? Media bombardują nas informacjami o pazerności, opieszałości, a nawet korupcji przedstawicieli Temidy.
Stany Zjednoczone znane są z tzw. lawyer jokes, celujących czasem niewybrednie zwłaszcza w przedstawicieli palestry, czyli adwokatów. Historia ponadto podaje przykład wielu prawników, którzy zdobytą wiedzę używali nie dla dobra ludzi, lecz w celu zaspokojenia własnych ambicji, czasem wręcz o katastrofalnych skutkach (np. "mecenasi-rewolucjoniści" M. Robespierre oraz Włodzimierz Uljanow, ps. "Lenin")

Święty Iwo - przedstawienie sylwetki.

Dla odnalezienia wzorca świętości dla prawniczej profesji trzeba nam się cofnąć..... aż do Średniowiecza.

św. Iwo (znany także jako Ivo Helory lub Yves a Kermartin) urodził się 17.X.1253 AD w bogatej, szlacheckiej rodzinie w miejscowości Kermartin koło Tregieur w Bretanii. Jako 14-latek rozpoczął studia filozoficzne-teologiczne w Paryżu, następnie studiował prawo cywilne i kanoniczne w Orleanie. Odebrał więc doskonałe wykształcenie na najlepszych ówczesnych uniwersytetach. Już w czasie nauki znany był ze swojej pobożności, ascetycznego trybu życia oraz z chętnej pomocy ubogim. Już jako praktykujący prawnik, poświęcił się bez reszty reprezentowania interesów ludzi pokrzywdzonych, oraz tych, którzy byli zbyt ubodzy, aby móc bronić się w sądzie za pomocą profesjonalnego pełnomocnika. Św. Iwo pracował zarówno jako obrońca, a także jako oficjał (tzn. sądowy zastępca biskupa przy trybunale diecezjalnym).W roku 1283 został wyświęcony na kapłana, jednakże nie zrezygnował ze swojej pracy "adwokata ubogich", którą kontynuował aż do swojej śmierci 19.V.1303 r.

Św. Iwo znany był ze swojego umiłowania sprawiedliwości oraz bezkompromisowości w jej obronie, co nieraz narażało go na konflikty z najwyższymi władzami kościelnymi i cywilnymi, nie wyłączając ówczesnego króla Francji Filipa IV Pięknego.
Przekonanie o jego świętości było powszechne, a w procesie kanonizacyjnym występowało aż 243 świadków. Św. Iwo został ogłoszony świętym przez papieża Klemensa VI w 1347 r. Od tego czasu adwokaci wszystkich krajów Europy rozpoczęli czcić tego Świętego jako swojego patrona, podobnie czyniły to wydziały prawa europejskich uniwersytetów.

Również i na naszej Almae Mater! Jak się okazało, dzień 19 V był na Wydziale Prawa Akademii Krakowskiej dniem wolnym od zajęć. Istniał także rozbudowany kult Świętego w krakowskim kościele prawników - obecnie nieistniejącym, pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Po kulcie pozostał jedynie obraz, wiszący w gabinecie Oficjała w Sądzie Metropolitalnym w Krakowie.
Obraz ten zamierzamy, tak jak było to 250 lat temu, przenieść w procesji w dniu 19.V.2005 r., w dniu Świętego Iwona, w obecnym Kościele Uniwersyteckim, pod wezwaniem św. Anny. A zatem uroczystość Święta Prawników zostaje reaktywowana!

Wszystkich zainteresowanych bardziej szczegółowym opisem osoby Świętego, jego kultu w Polsce i Europie, oraz jak doszło do odkrycia jego kultu w Krakowie, odsyłam do artykułu również i mojego współautorstwa:

Święty na każdy czas.

Pozostaje pytanie, czy św. Iwo może być patronem i wzorem dla obecnych prawników? To były inne czasy, chciałoby się rzec....
Czy aby na pewno? Świętość przecież jest uniwersalna, a o opinii o prawnikach średniowiecznych niech świadczy jeden z wierszyków na cześć św. Iwona:

Sanctus Ivo erat Brito,
Advocatus - sed non Latro!
Res Miranda Populo....Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050515215140722

No trackback comments for this entry.
Św. Iwo - patron prawników | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Św. Iwo - patron prawników
Bai Lung pią, 20 maj 2005, 11:00:45
Św. Barbara jest patronką osób wykonujących zawody zagrożone nagłą śmiercią - a górnicy są tylko jednym z nich, fakt, że może najbardziej rzucają się w oczy. Nie mniej patronuje ona również np. artylerzystom.
 
Św. Iwo - patron prawników
mateuszwroc pią, 20 maj 2005, 12:31:51

Jeżeli prawnicy są przedstawicielami Temidy, to nie dziwię się, że są tacy, a nie inni. Przecież temida to pogańskie bóstwo, przed którym nie muszą odpowiadać, więc robią, co chcą. (Tak na marginesie, to Temida jest kojarzona z sędziami, bo to oni wymierzają sprawiedliwość.)

P.S. Mnie się wydaje, że o wiele częściej nie znamy patrona nielubianych poborców podatkowych, bankierów, celników. A jest nim św. Mateusz (który notabene jest także patronem alkoholików).

---
Św. Piusie V módl się za mną!

 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń