Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czy rozwodnik może być chrzestnym?

Pytania i odpowiedziMamy dylemat z żoną, wkrótce spodziewamy się dziecka i chcielibyśmy na ojca chrzestnego mojego kuzyna, który jest właśnie w trakcie rozwodu cywilnego (nie z jego inicjatywy). Chcielibyśmy się dowiedzieć czy rozwodnik może zostać rodzicem chrzestnym.

Prawo Kanoniczne przewiduje następujące warunki, jakie winien spełniac przyszły rodzic chrzestny:

Kan. 874 -

§ 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

1° jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;

2° ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;

3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;

4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;

5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest

W tym przypadku jezeli ta osoba mimo rozwodu cywilnego pozostaje sama i będzie prowadzić życie właściwe, tak że da wzór życia chrześcijanskiego, nie ma żadnych przeciwskazań, by była rodzicem chrzestnym.


Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20050119154042465

No trackback comments for this entry.
Czy rozwodnik może być chrzestnym? | 3 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Czy rozwodnik może być chrzestnym?
hermes sob, 22 sty 2005, 01:34:11
Czyli z tego wynika ze protestant nie moze byc chrzestnym... No coz moja rodzina bedzie musiala sie obejsc beze mnie :).

---
"Kosciół jest tam, gdzie jest prawda, nie jest zas tak, że prawda jest tam, gdzie jest Kosciół"

 

Szukaj

Menu Użytkownika





Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy





EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy



  • Wszystkich Świętych i Halloween
  • In vitro
  • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
  • Lustracja
  • Kreacjonizm i ewolucjonizm
  • Harry Potter
  • Pedofilia i molestowanie
  • Aborcja
  • Eutanazja
  • Homoseksualizm
  • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
  • Sonda

    Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

    1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

    Zdecydowanie tak 83,05%
    Raczej tak 1,66%
    Raczej nie 2,91%
    Zdecydowanie nie 11,65%
    Nie wiem 0,73%

    | 4,266 głosów | 0 komentarzy

    Wydarzenia

    W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń