Ekumenizm, Chrześcijaństwo, Religia - Ekumeniczny Serwis Informacyjny

Czy seks przedmałżeński jest grzechem ?

Pytania i odpowiedzi

Czy dwoje ludzi, bardzo mocno kochających się i będących ze sobą długi okres czasu, zgrzeszy, jeśli zbliżą się fizycznie? Na to pytanie część księży od razu odpowie, że jest to ogromny grzech, który powinien być równie mocno odpokutowany, lecz co mnie osobiście mile zaskoczyło, ta druga cząstka mówi, że ludzkim jest kochać drugą osobę jeśli jest to miłość szczera i oddana.Miłość przedmałżeńska, o ile spełnia się w formach właściwych dla tego okresu życia chrześcijańskiego - jest czymś pięknym, czystym i absolutnie bezgrzesznym.

Ale - w pytaniu tym oczywiście chodzi o stosunki płciowe, i poszukiwanie dla nich usprawiedliwień poprzez opinie księży. I tu niestety sprawa jest bardziej skomplikowana. Otóż - niezależnie od tego, ilu księży głosi, że seks (a o niego tu chodzi) przedmałżeński jest usprawiedliwiony, prawdą jest, że większość Kościołów chrześcijańskich głosi coś zupełnie przeciwnego, przypominając, że stosunki płciowe dopuszczalne są tylko w małżeństwie. Podejmowanie współżycia poza nim (niezależnie od tego, czy przed, czy w jego trakcie) jest moralnym grzechem.

Przekonanie to opiera się na głęboko przemyślanej antropologii chrześcijańskiej, czerpiącej z Pisma Świętego, Tradycji oraz (w przypadku Kościoła rzymskokatolickiego) Magisterium Kościoła. Seks - w myśl tej antropologii - jest ostatecznym, znakiem, potwierdzeniem, wypełnieniem miłości między dwojgiem osób. Pierwsza jest więc zawsze miłość, która jednakowoż nie jest uczuciem, zauroczeniem, pożądaniem, stanem psychicznym, opinią, przekonaniem ... itd., ale jest konkretną decyzją - wzięcia na siebie pełnej odpowiedzialność za drugą osobę oraz za tych, którzy w efekcie naszej miłości pojawią się na świecie.

Miłość jest więc decyzją, aktem woli, nawiązaniem relacji, a nie psychicznym stanem przyjemności, zakochania, "dobrostanu". Doskonale widać to w innych kulturach, gdzie męża czy żonę otrzymuje się z woli rodziców, a gdzie małżeństwa nie są ani gorsze, ani mnie trwałe! Ta decyzja ma wymiar społeczny i religijny. Dokonuje się nie tylko między dwojgiem ludzi, ale również między nimi, a ich rodzinami, społecznością, w której żyją, a także Kościołem. Stąd - do jej zamanifestowania nie wystarcza akt woli obu stron, ale konieczne jest jeszcze jego publiczne zamanifestowanie, zawarcie związku małżeńskiego - na całe życie.

Tylko taka decyzja, potwierdzona publicznie - rzeczywiście otwiera nas, umożliwia nam wzięcie odpowiedzialności nie tylko za drugą osobę, ale również za dzieci, które - jak powszechnie wiadomo - pojawiają się w wyniku miłości seksualnej.

Sfery współżycia nie można oddzielić od sfery odpowiedzialności, nie można jej budować jako czegoś autonomicznego. Ono dokonuje się, jako widzialny znak, widzialne potwierdzenie szczególnej jedności, jaka zachodzi między mężem a żoną. Za Wasylem Rozanowem można nawet powiedzieć, że to właśnie miłość seksualna jest ... sakramentem małżeństwa, jest zjednoczeniem małżonków nie tylko ze sobą, ale i z Bogiem.

I wreszcie na koniec - kilka pytań. Pisze Pan/Pani o dwóch osobach "bardzo mocno kochających się i będących ze sobą długi okres czasu". I tu od razu powstaje pytanie - jak zmierzyć, czy osoby te są ze sobą odpowiednio długo, co to znaczy, że odpowiednio mocno się kochają. Wymiarem, pomiarem miłości nie są nasze osobiste odczucia, nie są nasze opinie, nie są nimi nasze przekonania czy to, co mówią o nas inni. Konkretnym wymiarem tego, czy nasza miłość jest dość mocna jest DECYZJA o WZIĘCIU DRUGIEJ OSOBY NA ZAWSZE, BEZWARUNKOWO!!! I tym jest małżeństwo. Miłość seksualna, jako wyraz miłości małżeńskiej, to nie jest jakieś fiku miku, jakieś dążenie do swojego dobra, jakiś dobrostan, ale to - i nie można nigdy o tym zapominać - wzięcie na siebie takiej odpowiedzialności za drugą osobę, jaką Chrystus wziął za Kościół. A to znaczy, że niezależnie od tego, jak nasze życie będzie się układać, jakie decyzje podejmie druga osoba - ja będę z nią, obok niej - mimo wszystko!

I taką decyzję podjąć można tylko przed Bogiem, tylko On może dać nam siłę, by tak żyć. Bez Niego nie będzie rodziny, nie będzie domu, nie będzie wierności i odpowiedzialności. Będzie spółka handlowa, układ seksualny, albo niezarejestrowane partnerstwo, ale czy będzie miłość?

Oczywiście znam psychologiczne tłumaczenia seksu przedmałżeńskiego, przekonania o potrzebie dopasowania się itd. Tyle, że to nie ma nic wspólnego z miłością czy małżeństwem. Małżeństwo jest naszą (o ile mamy do niego powołanie) drogą do Boga, a nie przyjemnym spacerkiem z dopasowanym partnerem. Nikt nas nie zapewnia, że w małżeństwie będzie nam dobrze i miło. Ma być tylko święcie ...

A co do pokuty? Hmmm, nie jestem księdzem, nie jestem spowiednikiem i nie wiem, czy to, co napiszę jest specjalnie mądre, ale dla mnie ideałem jest tu Stary Testament!!! Jeśli byłeś z dziewczyną - to jest ona Twoją żoną - i powinieneś, jak najszybciej wziąć na siebie odpowiedzialność za Twoje decyzje. Nie uciekać przed nią, ale podjąć decyzję i wstąpić w święty związek małżeński.

Na pytanie czytelnika odpowiadał:
dr Tomasz P. Terlikowski, redaktor naczelny Ekumenicznego Serwisu Informacyjnego kościol.plOpcje Artykułu

Trackback

Trackback URL for this entry: http://www.kosciol.pl/trackback.php/20031013215242949

No trackback comments for this entry.
Czy seks przedmałżeński jest grzechem ? | 6 komentarzy
Komentarze należą do osób, które je zamieściły. Nie bierzemy odpowiedzialności za ich treść.
Czy miłość przedmałżeńska jest grzechem ?
Jan Roguszko śro, 22 paź 2003, 19:27:01
Pozwolę sobie dodać dwie nauki, które zapamiętałem z katechez opartych na Aquinacie:

Miłość nie jest uczuciem, ale stałą dyspozycją do czynienia dobra – jest aktem wolnej woli – jeśli jest wzmocniona uczuciem, namiętnością – tym lepiej. Strzeżmy się jednak, aby nie mylić miłości i namiętności. Ta pierwsza to zamiar dawania, ta druga to chęć brania.

Akt seksualny nie jest grzechem! Płciowość jest darem Boga dla Jego dzieci. Należy pamiętać, że zło to brak dobra. Współżycie przedmałżeńskie nie jest grzeszne, dlatego że seks jest zły, ale ponieważ brakuje mu istotnego dobra jakim jest Sakrament małżeństwa.---
Jan Roguszko
 
Czy miłość przedmałżeńska jest grzechem ?
Integrysta śro, 22 paź 2003, 19:35:37
Odpowiedź na zadane pytanie jest wprost przepiękna. Szczerze gratuluję - widać jak wiele wspólnego łączy chrześcijan różnych konfesji. Trudno mi wyjść z podziwu. Takie wypowiedzi stanowią namacalny dowód na to, że ekumenizm jest potrzebny. Pod tym tekstem sam chętnie bym się podpisał (ale co robić - Bóg talentu nie dał).

---
Pozdrawiam
Jakób Jerzy Skoczylas

LWÓW, ŁUCK, STANISŁAWÓW, TARNOPOL
Niech Bóg zapomni o mnie jeśli ja zapomnę o Nich.
 
Czy seks przedmałżeński jest grzechem ?
Lobkowitz nie, 12 sie 2007, 23:32:40
Cieszący się wielkim autorytetem teolog Paul Ramsay oświadczył, że jeśli związek narzeczonych jest na bazie uczucia i biorą oni na siebie odpowiedzialność za konsekwencje, to ich związek można uznać już za małżeństwo. Wielu etyków i teologów katolickich opowiedziało się za dozwolonością seksualnych stosunków afektywnych przed małżeństwem, np. w Niemczech S. Pfuerther i F. Boeckle, który początkowo był przeciwny seksowi przedmałżeńskiemu, w Hiszpani M. Vidal, czy we Włoszech L. Rossi i A. Valsecchi.
 

Szukaj

Menu Użytkownika

Nie masz jeszcze konta? Załóż sobie Nowy Użytkownik
Nie pamiętasz hasła?

Polecamy

EWST.pl
Senior.pl
e-commerce.pl
com-media.pl
egospodarka.pl

Facebook

Patronat Kosciol.pl


Piotr Lorek, Motyw wygnania a doktryna piekła w Nowym Testamencie


Gorące tematy • Wszystkich Świętych i Halloween
 • In vitro
 • Tadeusz Rydzyk i Radio Maryja
 • Lustracja
 • Kreacjonizm i ewolucjonizm
 • Harry Potter
 • Pedofilia i molestowanie
 • Aborcja
 • Eutanazja
 • Homoseksualizm
 • Unieważnienie, stwierdzenie nieważności małżeństwa
 • Sonda

  Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  1/1: Czy stosowanie kary śmierci jest zgodne z postawą chrześcijańską?

  Zdecydowanie tak 83,05%
  Raczej tak 1,66%
  Raczej nie 2,91%
  Zdecydowanie nie 11,65%
  Nie wiem 0,73%

  | 4,266 głosów | 0 komentarzy

  Wydarzenia

  W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń